Po jakie narkotyki młodzież sięga najczęściej.

Dlaczego dzieci i młodzież sięgają po narkotyki?

 Okres dojrzewania dla każdego młodego człowieka jest ogromnym wyzwaniem. Z jednej strony buzujące hormony, z drugiej wymagania, jakie stawiają przed nim rodzice, szkoła czy najbliższe otoczenie. Presja potrafi być przygniatająca, może prowadzić do szukania łatwiejszej drogi lub sposobów na obniżenie stresu.
W tym miejscu mogą pojawić się narkotyki (ale również alkohol czy papierosy), do których dostęp jest coraz łatwiejszy. Według badań większość nastolatków miało styczność z narkotykami, a niemal ¼ wie, jak je zdobyć. 

 

 Innym z powodów jest towarzystwo, w którym się młody człowiek obraca. Może ono zażywać narkotyki na imprezach, spotkaniach i uznawać to za naturalny sposób na bunt przeciw dorosłym. W takich środowiskach normalizuje się zażywanie, a wręcz czyni z niego coś wyjątkowego, objaw dorosłości czy przynależności do grupy. Wówczas sięgnięcie po substancje może być spowodowana strachem przed odrzuceniem czy niskim poczuciem własnej wartości. Tak naprawdę sytuacja rodzinna dziecka nie ma już większego znaczenia. Problem może dotyczyć tzw. “lepszych” domów, jak i nizin społecznych. Tam, gdzie kontakt w rodzinie jest dobry
i tam, gdzie go praktycznie brak. Doświadczenia rodziców zmagających się
z narkomanią dzieci pokazują, iż nie ma żadnych reguł.

 

Jakie narkotyki nastolatki biorą najczęściej?

 W większości wypadków pierwszym kontaktem z narkotykami jest marihuana. Nie warto jednak uznawać ją za tzw. narkotyk miękki, ponieważ nawet ten może doprowadzić do uzależnienia. Poza wspomnianymi poniżej środkami młodzież może sięgać po LSD, ecstasy czy dopalacze. Warto jednocześnie wiedzieć, jak długo metabolity poszczególnych narkotyków utrzymują się w organizmie człowieka (tj w moczu i ślinie). Pozwala to na ich efektywne wykrycie poprzez dostępne w aptekach narkotesty. 

     marihuana THC utrzymuje się w organizmie do 3 tygodni,

     amfetamina jest wykrywalna do 72 godzin od zażycia,

     metaamfetamina nawet do 6 dni,

     kokaina i barbiturany utrzymują się do 48 godzin,

      MDMA (ecstasy) do 4 dni,

      morfina – od 7 do 72 godzin od zażycia. 

 

 

Moje dziecko bierze – co robić?

 Jednym z pierwszych kroków powinien być kontakt z terapeutą, który podpowie dalsze działania. Narkomania bywa niezwykle złożonym zjawiskiem i jej rozwikłanie (to w końcu uzależnienie psychiczne i fizyczne) wymaga wysiłku, czasu i cierpliwości. Rodzice uzależnionego dziecka (lub takiego, które zaczyna) muszą wyczulić się na wiele zachowań i jasno stawiać granice. Jednocześnie należy dowiedzieć się, w czym tkwi przyczyna uzależnienia. To niejednokrotnie długa i bolesna droga przez psychikę dziecka, ale także jego mamy i taty. Trzeba się na to przygotować. Walka w pojedynkę nie ma większego sensu – żadne z nas nie jest przygotowane na tego typu wyzwanie.

Wsparcia możesz szukać w poradniach leczenia uzależnień, fundacjach, stowarzyszeniach, możesz skorzystać z bezpłatnych porad telefonicznych (np. 800 199 990, numer Krajowego Centrum Zapobiegania Narkomanii).